Government of Yukon



FOR RELEASE
November 30, 2012

Yukoners honoured for sport and recreation achievements

WHITEHORSE—The annual awards of excellence and recognition for achievements in sport and community recreation leadership were presented at the 2012 Sport Yukon Annual Awards Night celebration in Whitehorse last night.

“It is an honour to join Yukon’s high achieving athletes and sport and recreation leaders to celebrate their successes and to recognize them for their contribution to our communities,” Community Services Minister Elaine Taylor said. “Their hard work, perseverance and dedication as athletes, coaches or volunteers are an inspiration for us all.”

At the ceremony, 166 Yukon athletes representing 24 different sports – from basketball and bocce to arctic games and wrestling – were recognized for outstanding performances at regional, national and international competitions.

A Community Recreation Leadership Award was presented to Fran Etzel of Ross River. This award goes to individuals who serve as role models in their community and who make outstanding efforts to promote the benefits of sport and recreation. Etzel has worked tirelessly for many years to encourage and support youth participation in sport and recreation. Yukon Community Recreation Leadership Awards have been presented to 27 individuals since 2000.

John Flynn was inducted into the Yukon Sport Hall of Fame for his leadership in promoting and developing sport in Dawson City and throughout the territory.

During the ceremony, a Parents Module of the new nation-wide Respect in Sport initiative was launched. It will provide online training for parents of active kids and will help ensure that parents help create a supportive environment for their children and youth while participating in sports. The 2012 Arctic Winter Games legacy plan for Yukon was also announced.

For more information on the awards, please visit www.community.gov.yk.ca.

-30-

For the list of award recipients please see backgrounder below.

Contact:

Elaine Schiman
Cabinet Communications
867-633-7961
elaine.schiman@gov.yk.ca

Mac Hislop
Communications, Community Services
867-393-7461
mac.hislop@gov.yk.ca



2012 Government of Yukon Sport Awards

Award for Community Recreation Leadership

Fran Etzel, Ross River

2012 Awards of Excellence

Award

First Name

Last Name

Sport

Excellence

Dahria

Beatty

Cross Country Skiing

Excellence

Fabian

Brook

Cross Country Skiing

Excellence

Janelle

Greer

Cross Country Skiing

Excellence

David

Greer

Cross Country Skiing

Excellence

Knute

Johnsgaard

Cross Country Skiing

Excellence

Kendra

Murray

Cross Country Skiing

Excellence

Graham

Nishikawa

Cross Country Skiing

Excellence

Emily

Nishikawa

Cross Country Skiing

Excellence

Thomas

Scoffin

Curling

Excellence

Zach

Bell

Cycling

Excellence

Leif

Blake

Orienteering

Excellence

Trevor

Bray

Orienteering

Excellence

Ross

Burnett

Orienteering

Excellence

Kerstin

Burnett

Orienteering

Excellence

Savannah

Cash

Orienteering

Excellence

Brent

Langbakk

Orienteering

Excellence

Nesta

Leduc

Orienteering

Excellence

Jennifer

Mackeigan

Orienteering

Excellence

Caelan

McLean

Orienteering

Excellence

Kendra

Murray

Orienteering

Excellence

Forest

Pearson

Orienteering

Excellence

Barbara

Scheck

Orienteering

Excellence

Hannah

Shier

Orienteering

Excellence

Amanda

Thomson

Orienteering

Excellence

Nicholas

Rittel

Shooting

Excellence

Garry

Chaplin

SO - Cross Country Skiing

Excellence

Owen

Munroe

SO - Cross Country Skiing

Excellence

Chris

Lee

SO - Curling

Excellence

Darrin

Lucas

SO - Curling

Excellence

Gaetan

Michaud

SO - Curling

Excellence

Colin

Sterriah

SO - Curling

Excellence

Micheal

Sumner

SO - Figure Skating

Excellence

Heather

Clarke

Speed Skating

Excellence

Mackenzie

Downing

Swimming

Excellence

Mary Anne

Myers

Swimming

Excellence

Jeane

Lassen

Weightlifting

Excellence

Brittanee

Laverdure

Wrestling

2012 Awards of Recognition


Award Type

First Name

Last Name

Sport

Role

Recognition

Tom

Fulop

Arctic Sports

Athlete

Recognition

Luke

Londero

Arctic Sports

Athlete

Recognition

Anna

Rivard

Arctic Sports

Athlete

Recognition

Jenna

Blanchette

Basketball - Junior Female

Athlete

Recognition

Sarah

Crane

Basketball - Junior Female

Coach

Recognition

Teah

Dickson

Basketball - Junior Female

Athlete

Recognition

Robyn

Fortune

Basketball - Junior Female

Athlete

Recognition

Shakiba

Kazemi

Basketball - Junior Female

Athlete

Recognition

Mikaela

Lane

Basketball - Junior Female

Athlete

Recognition

Amanda

Mervyn

Basketball - Junior Female

Athlete

Recognition

Quynh

Nguyen

Basketball - Junior Female

Athlete

Recognition

Colleen

Prenoslo

Basketball - Junior Female

Athlete

Recognition

Galena

Roots

Basketball - Junior Female

Athlete

Recognition

Jacy

Sam

Basketball - Junior Female

Athlete

Recognition

Tim

Brady

Basketball - Junior Male

Coach

Recognition

Chris

Carino

Basketball - Junior Male

Athlete

Recognition

Josh

Hansen

Basketball - Junior Male

Athlete

Recognition

Peter

Hanson

Basketball - Junior Male

Athlete

Recognition

Bryan

Hermosa

Basketball - Junior Male

Athlete

Recognition

Rowan

Huggard

Basketball - Junior Male

Athlete

Recognition

Jake

Jacobs

Basketball - Junior Male

Athlete

Recognition

Gerard

New

Basketball - Junior Male

Athlete

Recognition

Brian

Prenoslo

Basketball - Junior Male

Athlete

Recognition

Soleil

Stimson

Basketball - Junior Male

Athlete

Recognition

William

Thomson

Basketball - Junior Male

Athlete

Recognition

Nadia

Moser

Biathlon - Ski

Athlete

Recognition

Kieran

Halliday

Biathlon - Snowshoe

Athlete

Recognition

Erin

Hoehn

Biathlon - Snowshoe

Athlete

Recognition

Fabian

Brook

Cross Country Skiing

Athlete

Recognition

Katie

Peters

Cross Country Skiing

Athlete

Recognition

David

Aho

Curling

Athlete

Recognition

Ryan

Burke

Curling

Athlete

Recognition

Kurtis

Hills

Curling

Athlete

Recognition

Wade

Scoffin

Curling

Coach

Recognition

Spencer

Wallace

Curling

Athlete

Recognition

Dustin

Blackjack

Dene Games

Athlete

Recognition

Jonah

Caesar

Dene Games

Coach

Recognition

Doronn

Fox

Dene Games

Athlete

Recognition

Justin

Smith

Dene Games

Athlete

Recognition

Taylor

Vallevand-Vance

Dene Games

Athlete

Recognition

Kat

Atmanspacher-Wirth

Dog Mushing

Athlete

Recognition

Rachel

Kinvig

Dog Mushing

Athlete

Recognition

Bryn

Hoffman

Figure Skating

Athlete

Recognition

Fayne

O'Donovan

Gymnastics

Athlete

Recognition

Michael

Arnold

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Craig

Berube

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Graeme

Close

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Wyatt

Gale

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Kirk

Gale

Hockey - Midget

Coach

Recognition

Tyson

Glass

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Jay

Glass

Hockey - Midget

Coach

Recognition

Michael

Hare

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Chase

Hobbis

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Tyrell

Hope

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Bradley

Koprowsky

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Brayden

Kulych

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Matt

McCarthy

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Cole

Morris

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Isaac

Moses

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Nigel

Sinclair-Eckert

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Michael

Skookum

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Patrick

Soprovich

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Tyler

Wiens

Hockey - Midget

Athlete

Recognition

Samantha

Burgis

Indoor Soccer - Junior Female

Athlete

Recognition

Emily

Dorosz

Indoor Soccer - Junior Female

Athlete

Recognition

Camille

Galloway

Indoor Soccer - Junior Female

Athlete

Recognition

Jaylene

Kelly

Indoor Soccer - Junior Female

Athlete

Recognition

Charly

Kelly

Indoor Soccer - Junior Female

Coach

Recognition

Megan

Lanigan

Indoor Soccer - Junior Female

Athlete

Recognition

Carolyn

Miller

Indoor Soccer - Junior Female

Athlete

Recognition

Brittany

Milner

Indoor Soccer - Junior Female

Athlete

Recognition

Morgan

Paul

Indoor Soccer - Junior Female

Athlete

Recognition

Emily

Wilson

Indoor Soccer - Junior Female

Athlete

Recognition

Lara

Bellon

Snowboarding

Athlete

Recognition

Adam

Waddington

Snowboarding

Athlete

Recognition

Kate

Londero

Snowshoeing

Athlete

Recognition

Logan

Roots

Snowshoeing

Athlete

Recognition

Heather

Clarke

Speed Skating

Athlete

Recognition

Hanna

Wirth

Speed Skating

Athlete

Recognition

Brady

Bonnycastle

Volleyball

Athlete

Recognition

Justin

Dragoman

Volleyball

Athlete

Recognition

Mason

Gray

Volleyball

Athlete

Recognition

Michael

Hunter

Volleyball

Athlete

Recognition

Charlie

Kedziora

Volleyball

Athlete

Recognition

Henry

Kedziora

Volleyball

Athlete

Recognition

Jeremy

Mann

Volleyball

Athlete

Recognition

Shaun

McLoughlin

Volleyball

Coach

Recognition

Daniel

Naef

Volleyball

Athlete

Recognition

Albert

Spycher

Volleyball

Athlete

Recognition

Lowell

Tait

Volleyball

Athlete

Recognition

Kelly

Glada

Wrestling

Athlete

55+ Games Awards of Recognition


Award

First Name

Last Name

Sport

Position

Recognition

Drew

Ball

Golf

Athlete

Recognition

Pamela

Bangart

Track and Field

Athlete

Recognition

Chuck

Barber

Golf

Athlete

Recognition

Holly

Cowman

Bocce

Athlete

Recognition

Jim

Coxford

Swimming

Athlete

Recognition

Gail

Miller-Craigen

Cycling

Athlete

Recognition

Mike

Craigen

Track and Field

Athlete

Recognition

Paul

Dabbs

Cycling

Athlete

Recognition

Roddy

Dale

Swimming

Athlete

Recognition

Darlene

Dimsdale

Track and Field

Athlete

Recognition

George

Dimsdale

Cycling

Athlete

Recognition

Brenda

Dion

Track and Field

Athlete

Recognition

Susanna

Edwards

Swimming

Athlete

Recognition

Sue

Findlater

Swimming

Athlete

Recognition

Merton

Friesen

Track and Field

Athlete

Recognition

Al

Fozard

Golf

Athlete

Recognition

John

Hall

Track and Field

Athlete

Recognition

Naomi

Hall

Track and Field

Athlete

Recognition

Linda

Hewitt

Bocce

Athlete

Recognition

Spence

Hill

Swimming

Athlete

Recognition

George

Hinderman

Curling

Athlete

Recognition

Clarence

Jack

Curling

Athlete

Recognition

Coleman

Johnson

Golf

Athlete

Recognition

Millie

Jones

Swimming

Athlete

Recognition

Donna

Jones

Track and Field, 5km &  10km Run

Athlete

Recognition

Dave

Kalles

Track and Field

Athlete

Recognition

David

Knight

Bocce

Athlete

Recognition

Nesta

Leduc

Swimming

Athlete

Recognition

Hank

Leenders

Track and Field & 5 km Run

Athlete

Recognition

Judy

Lightening

Track and Field

Athlete

Recognition

Doug

Lorenzen

Bocce

Athlete

Recognition

Tom

Parlee

Track and Field

Athlete

Recognition

Arla

Repka

Bocce

Athlete

Recognition

Bill

Simpson

Bocce

Athlete

Recognition

Darlene

Thompson

Horseshoes

Athlete

Recognition

Marla

Veliscek

Track and Field

Athlete

Recognition

Bob

Walker

Curling

Athlete

Recognition

Gordon

Zealand

Curling

Athlete

 

 

 


News Release #12-235